Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Boston Başkonsolosluğu 01.05.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

Önümüzdeki dönemde Türkiye’de gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da oy kullanabilmeleri mümkün olacaktır.

Bu çerçevede, aşağıdaki hususların dikkatinize sunulmasında yarar görülmektedir.

- Türkiye’de gerçekleştirilecekCumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 10 Ağustos 2014, seçimin ikinci tura kalması durumunda ise ikinci oylama 24 Ağustos 2014tarihinde yapılacaktır.

- Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkede oy kullanma tarihleri ise, ilk oylama için 31 Temmuz - 3 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ikinci oylama için 17 - 20 Ağustos 2014 olarak belirlenmiştir.

- Yurtdışı temsilciliklerde oy kullanamayan “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı vatandaşlarımız için gümrüklerde oy kullanma imkanı devam etmektedir. Gümrüklerde oy kullanma tarihlerine ilişkin alınacak Yüksek Seçim Kurulu kararı ayrıca paylaşılacaktır.

- Görev bölgemizde ve “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde kayıtlı olan vatandaşlarımızın sözkonusu seçimlerde oy kullanabilmeleri için Başkonsolosluğumuzda bir sandık kurulacak olup, vatandaşlarımızın T.C. kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı veya pasaportlarıylaBaşkonsolosluğumuza bizzat gelerek oy kullanmaları mümkün olacaktır.

- Yurtdışında yaşayan seçmen niteliğine sahip vatandaşlarımızın seçim döneminde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.“Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde yer almanın tek yolu, yurtiçinde nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise konsolosluklarımıza başvurarak “adres beyanı”nda bulunmaktır.

- Vatandaşlarımızın geçmişte Başkonsolosluğumuzda konsolosluk işlemi gerçekleştirmiş olmaları adres beyanı yapmış oldukları anlamına gelmemektedir. Bu nedenle, vatandaşlarımızın Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesindeki “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden kontrol etmeleri ve kayıtlı değil iseler ivedilikle adres beyanında bulunmaları önem taşımaktadır.

- Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın adres beyanında bulunmak üzere ikametlerini bildirmeleri için aşağıdaki internet adreslerinde yer alan adres beyan formunu doldurarak, Başkonsolosluğumuza şahsen veya posta yoluyla iletmeleri gerekmektedir.

(http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FormB_onsayfa.pdfhttp://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FORMB-ARKASAYFA.pdf )

- Şahsen yapılacak başvurularda, nüfus cüzdanının aslının ibraz edilmesi gereklidir. Posta yoluyla adres beyanında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın ise aşağıda belirtilen belgeleri Başkonsolosluğumuza göndermeleri gerekmektedir:

*Adres Beyan Formu (eksiksiz doldurulup imzalanması gerekmektedir)

*Nüfus cüzdanı fotokopisi

- Aynı adreste yaşayan aile bireyleri (18 yaşından küçük çocuklar ve eşler) için ayrı ayrı form doldurulmasına gerek yoktur. Bu durumdaki vatandaşlarımızca, Adres Beyan Formu’nda yer alan “Aynı Adreste Bulunan Kişilerin Kimlik Bilgileri” kısmının doldurulması yeterli olacaktır. Başvuru Başkonsolosluğumuza eksiksiz olarak ulaştıktan sonra adres beyanı Başkonsolosluğumuzca elektronik ortamda yapılarak, e-postayla ilgili vatandaşımıza bilgi verilecektir. Bu nedenle forma e-posta ve iletişim bilgilerinin yazılması uygun olacaktır.

-Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğine sahip olan vatandaşlarımızın, adres beyanında bulunmalarını müteakip, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesindeki “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümündenkontrol ve teyit etmeleri önem taşımaktadır.

Saygıyla duyurulur.

T.C.Boston Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Adresi: 31 Saint James Ave., Suite: 840, Boston, MA 02116

Ceylan Özen Erişen Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:30 - 16:00

Şahsen Başvuru Kabul Saatleri: 09.00 - 13.00
18.2.2019 Presidents' Day
1.1.2020 Yeni Yıl Tatili
20.1.2020 Martin Luther King, Jr. Day-Federal Tatil
17.2.2020 Presidents’ Day-Federal Tatil
25.5.2020 Memorial Day-Federal Tatil
25.5.2020 Ramazan Bayramı
3.7.2020 ABD Bağımsızlık Günü
7.9.2020 Labor Day-Federal Tatil
12.10.2020 Columbus Day-Federal Tatil
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Veterans Day-Federal Tatil
26.11.2020 Şükran Günü-Federal Tatil
25.12.2020 Noel Günü-Federal Tatil
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili