Yurtdışında Oy Kullanma / Yurtdışı Seçmen Kütüğüne Kaydolma

Boston Başkonsolosluğu 22.03.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

Cumhurbaşkanlığı seçimi, milletvekili genel seçimi ve halkoylamalarında yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanabilmesi için gerekli çalışmalar Yüksek Seçim Kurulu tarafından yürütülmektedir. Konuya ilişkin olarak Yüksek Seçim Kurulu’nun ve dış temsilciliklerimizin internet sayfalarında yapılacak duyurularla vatandaşlarımızın düzenli olarak bilgilendirilmelerine devam edilecektir.

Bu çerçevede, aşağıdaki hususlar vatandaşlarımızın dikkatine sunulmaktadır.

-Vatandaşlarımızın yurtdışında oy kullanabilecekleri seçimler arasında Mahalli İdareler (yerel) seçimleri yer almamaktadır. Bu çerçevede, vatandaşlarımızın 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Seçimi’nde yurtdışında oy kullanmaları mümkün olmayacaktır.

-Vatandaşlarımızın yurtdışında seçim sandığı kurulacak seçimlerde kayıtlı bulundukları yurtdışı temsilciliğimize bizzat gelerek oy kullanmaları öngörülmekte olup, bu ve diğer hususlar (oy kullanma tarihleri vb.) kesinleştiğinde en geniş şekilde duyurulacaktır.

-Yurtdışında yaşayan seçmen niteliğine sahip vatandaşlarımızın seçim döneminde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmaları gerekmektedir. “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde yer almanın tek yolu, yurtiçinde nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise konsolosluklarımıza başvurarak “adres beyanı”nda bulunmaktır.

-Vatandaşlarımızın geçmişte Başkonsolosluğumuzda konsolosluk işlemi gerçekleştirmiş olmaları adres beyanı yapmış oldukları anlamına gelmemektedir. Bu nedenle, vatandaşlarımızın Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesindeki “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden kontrol etmeleri ve kayıtlı değil iseler ivedilikle adres beyanında bulunmaları önem taşımaktadır.

-Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın adres beyanında bulunmak üzere ikametlerini bildirmeleri için aşağıdaki internet adreslerinde yer alan adres beyan formunu doldurarak, Başkonsolosluğumuza şahsen veya posta yoluyla iletmeleri gerekmektedir.

(http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FormB_onsayfa.pdf http://www.nvi.gov.tr/Files/File/AKS/Formlar/FORMB-ARKASAYFA.pdf)

-Şahsen yapılacak başvurularda, nüfus cüzdanının aslının ibraz edilmesi gereklidir. Posta yoluyla adres beyanında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın ise aşağıda belirtilen belgeleri Başkonsolosluğumuza göndermeleri gerekmektedir:

*Adres Beyan Formu (eksiksiz doldurulup imzalanması gerekmektedir)

*Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Aynı adreste yaşayan aile bireyleri (18 yaşından küçük çocuklar ve eşler) için ayrı ayrı form doldurulmasına gerek yoktur. Bu durumdaki vatandaşlarımızca, Adres Beyan Formu’nda yer alan “Aynı Adreste Bulunan Kişilerin Kimlik Bilgileri” kısmının doldurulması yeterli olacaktır. Başvuru Başkonsolosluğumuza eksiksiz olarak ulaştıktan sonra adres beyanı Başkonsolosluğumuzca elektronik ortamda yapılarak, e-postayla ilgili vatandaşımıza bilgi verilecektir. Bu nedenle formun arka yüzüne e-posta ve iletişim bilgilerinin yazılması uygun olacaktır.

-Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğine sahip olan vatandaşlarımızın, adres beyanında bulunmalarını müteakip, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesindeki “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden kontrol ve teyit etmeleri önem taşımaktadır.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Boston Başkonsolosluğu

Ceylan Özen Erişen Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:30 - 16:00

Şahsen Başvuru Kabul Saatleri: 09.00 - 13.00
18.2.2019 Presidents' Day
1.1.2020 Yeni Yıl Tatili
20.1.2020 Martin Luther King, Jr. Day-Federal Tatil
17.2.2020 Presidents’ Day-Federal Tatil
25.5.2020 Memorial Day-Federal Tatil
25.5.2020 Ramazan Bayramı
3.7.2020 ABD Bağımsızlık Günü
7.9.2020 Labor Day-Federal Tatil
12.10.2020 Columbus Day-Federal Tatil
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2020 Veterans Day-Federal Tatil
26.11.2020 Şükran Günü-Federal Tatil
25.12.2020 Noel Günü-Federal Tatil
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili